Personal shopper - Ivona Napiorkovska
MÓJ STYL

CZERŃ CZERNI NIERÓWNA, CZYLI JAK TO JEST Z TYM CZARNYM

Teoria. Czarny kolor, który jest tak popularnym jest uważany za kolor bezpieczny i najprostszy w stylizacji i tym samym jest powszechnie noszonym, bo łączyć go łatwiej i prościej zamiast łączyć w mniej lub bardziej udany sposób inne kolory. Otóż was zmartwię. Tak nie jest! Czerń czerni nierówna jest.

Kolor czarny jest elegancki i prosty zarazem. W odpowiednim zestawieniu w teorii nie wymaga znajomości łączenia w całość innych barw, a jest to swego rodzaju sztuką połączyć prawidłowo różne kolory i ich odcienie, aby wyglądały dobrze, a najlepiej świetnie. Otóż ów czarny kolor wcale łatwym w doborze poszczególnych elementów stylizacji nie jest.

Dlaczego? Dlatego że zwłaszcza w przypadku czerni widocznym będą różnice odcieni. Czerń czerni nierówna.

Chcemy na przykład ubrać się w miarę elegancko i osiągnąć efekt prawdziwej czerni. Świetnie, tylko że marynarka może i jest w odcieniu głębokiej czerni, ale spodnie są powycierane i bardziej wydają się być brudno-czarne, skóra torebki ma jeszcze inny odcień czerni taki jakiś dziwny mat, a sandały mają jeszcze inny odcień. Jeśli dodamy jeszcze do tego płaszcz w innym odcieniu okaże się, że każdy odcień jest inny, przez to sylwetka zamiast wyglądać smukło i elegancko jest poprzecinaną na różnych wysokościach, a całość wygląda niespójnie.

Wiem, że tak zwana moda uliczna pozwala na wiele i bałagan w niej panujący, lecz przyjrzyjcie się czasem, a zauważycie różnice.

Ja sprawdzam zawsze skład materiału kupując ubranie czy dodatki. Zwracam szczególną uwagę na jakość i krój. Czarny jedwab zawsze będzie wyglądał lepiej niż czarny poliester. To samo dotyczy też dotyczy wełnianych płaszczy i wielu innych rzeczy. Torebka skóropodobna będzie miała inną strukturę i inny odcień niż ta z prawdziwej skóry. Sprawdźcie sami. Inaczej widocznym jest odbicie światła na takiej torebce. Jest przyjemniejsza w dotyku i wygląda inaczej i bardziej luksusowo.

Jak sobie z tym poradzić? Zwracać uwagę na to co kupujemy, tanio nie znaczy dobrze. Często materiał jest kiepskiej jakości i źle ufarbowany. Oczywiście w zależności od zasobów finansów kupimy to na co możemy sobie w danym momencie pozwolić, ale jeśli chcemy mieć gatunkowo lepszą rzecz, warto zamiast kupować przypadkowe tanie ubrania odłożyć pieniądze na coś bardziej wartościowego. Efektem tego będzie nie tylko nabyta przez nas porządnie wykonana rzecz w postaci torebki, butów czy sukienki, jak i mniejszy bałagan w szafie. W tym miejscu warto nawiązać do szafy kapsułowej, lecz to temat na inny artykuł.

Zamieszczam przykładowe zdjęcia jednej z moich stylizacji w czerni.


bag / torebka – Alexander McQueen

high-heeled shoes / szpilki – Christian Laboutin

glasses / okulary – Fendi

coat – płaszcz / Uterque

dress – sukienka / Patrizia Pepe

belt / pasek – Ralph Lauren

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *