Golonka
BON APPETIT!

Bon appetit, czyli o golonce w kapuście

Kto lubi golonkę?

Uwielbiam jeść i smakować potrawy. Naszła mnie chęć na golonkę duszoną w kapuście. Mięso wcześniej wymoczyłam ponad dobę w wywarze solankowym z przyprawami i czosnkiem, aby nabrało smaku. W razie potrzeby wywar można przygotować odpowiednio wcześniej i wymoczyć w nim kilka kawałków mięsa na przyszłość. Tak namoczone mięso nadaje się do zamrożenia w lodówce i po odmrożeniu mam już praktycznie gotowe do pieczenia mięso.

Składniki – opcja na 2 porcje

  • 2 ładne spore golonki
  • kg kapusty kiszonej
  • 2 butelki po 500 ml jasnego pszenicznego piwa
  • marchew i pietruszka
  • przyprawy: liść laurowy, jałowiec, czarny pieprz ziarnisty.

Golonkę udusiłam w specjalnym żeliwnym rondlu. Jałowiec jest bardzo aromatyczny i został zebrany własnoręcznie przeze mnie w lesie podczas wyprawy na grzyby. Dodaję go do pieczenia różnych mięs i na dodatek mam frajdę, że sama go zebrałam.

W zasadzie jak zrobimy potrawę, zależy od przyrządzającego ją według jego fantazji. Ja lubię eksperymentować przyrządzając potrawy.

Marchew i pietruszkę pocięłam na talarki i wrzuciłam na dno rondla na rozpuszczony w niewielkiej ilości smalec wieprzowy, a na nią włożyłam golonkę, którą delikatnie podpiekłam z obu stron. Po podpieczeniu i zrumienieniu skórki, podlewałam stopniowo jasnym pszenicznym piwem. Jest łagodniejsze i o ciekawszym smaku. Duszenie trwa ok 1.5 do 2 godzin. W momencie jak mięso zrobiło się miękkie, dodałam kiszoną kapustę i podlewając piwem dusiłam dalej do osiągnięcia pożądanego efektu.

Bon appetit!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *